Do Jerevanu přijíždíme až večer. Jdeme si najít SIM kartu.
Praktické info: SIM karta v Jerevanu se dá zařídit v jakoukoli hodinu, krámky operátorů tu mají otevřeno 24 hodin denně.
Ubytováváme se v N1 hostelu (za 12 000 AMD se snídaní za tři lidi), který můžu jenom doporučit. Zde nám doporučují restauraci Caucaus Tavern, která je taky super.
Také nám kreslí okruh po městě a doporučují hrající fontánu na náměstí, která hraje každý večer.Praktické info: Hrající fontána hraje pokaždé první půl hodiny vždy to samé - písničky o Jerevanu.
Co navštívit v/poblíž Jerevanu?

Khor Virap
Za 1 000 AMD za tři lidi se autobusem dostáváme na křižovatku u Khor Virap. Kousek se ještě musí pěšky. Nejlepší je sem jezdit hned ráno, protože Ararat se postupně během dne halí do oparu a mraku.
Vernissage Market
Místní víkendový trh, který je opravdu obří! Prodávají zde všemožné věci a cetky - koberce, šály, příbory, džezvy, pletené věci, náušnice, hromada blbostí ve tvaru granátových jablek apod.

Yerevan Cascade
Obří betonové monstrum, při jehož stavbě jim došly peníze a tak je poslední patro stále nedodělané.
Geghama mountains trek
1. den - Jerevan - jezero Aknalich
V N1 hostelu necháváme igelitku věcí, které na trek nepotřebujeme, abychom je zbytečně netahali. Po návratu si tu věci vyzvedneme a když tu budou mít místo, ještě se tu ubytujeme před odjezdem.
Autobusem jedeme do Abovyanu. Odtud sice jezdí autobus do Sevaberd, ale jezdí pouze jednou denně někdy odpoledne (v 15:00, což nám ochotně zjistí řidič autobusu). Tak dlouho se nám čekat nechce, tak tu sháníme taxi. Řidič si říká o 3 000 AMD.
Cesta k jezeru je celou dobu mírně do kopce. Tráva je ale úplně vyžraná od dobytka a tak se jde příjemně. Ke konci nás sice na pět minut potkají kroupy, ale brzy se zase mraky trhají a je hezky, i když zima. Cestou potkáváme pár pastevců, kteří se s námi zaujatě dávají do řeči.
Dozvídáme se tak, že přesně ví, kde je Česká republika, protože sloužili za války v Drážďanech!
U Aknalich je to krásné, jen se tu potkáváme s dvěma dalšíma skupinama. Naštěstí je jezero tak velké, že se sem všichni vejdou bez toho, aby se vůbec viděli ☺️ Voda není moc čistá, takže používáme dezinfekci do vody.

2. den - Aknalich - Azhdahak
Vstáváme brzy ráno, protože chceme stihnout Azhdahak bez mraku. Odpoledne se má totiž zatahovat a i ze zkušenosti v horách jsou dopoledne nejlepší. Máme dnes ale spoustu času, protože chceme spát nahoře na Azhdahaku (3 597 mnm) a mít úplně ranní fotky. Skutečně, jsme nahoře po jedné hodině a zbytek dne máme na zevlení. Nahoře se až do čtyř hodin střídají turisti, my si mezitím stavíme stan přímo v kráteru vedle jezera. První pokus úplně nahoře nám kvůli větru nevyšel. Turisti nicméně chodí v obřím mraku a moc toho asi nevidí.
Po páté hodině se ale všechny mraky stáhnou a ze všech stran je krásný výhled. Jdeme tedy ještě na procházku kolem kráteru.
V této výšce už se mi nějak špatně spí (i když to možná vůbec není výškou ☺️), ale alespoň jsem mohla jít o půlnoci na záchod a vidět ty krásné hvězdy!
3. den Azhdahak - Goght
Už ráno je Honzovi špatně, asi nějaká střevní chřipka. Ačkoli jsme si s sebou chtěli přibalit prášky na srajdu, samozřejmě jsme na to zapomněli. Naštěstí potkáváme cestou dolů skupinku rusů, kteří nám nějaké léky dávají. Zabírají, ale teplotu má Honza pořád. Alespoň mu konečně stačím ☺️ Se spoustou odpočinků se dostáváme na cestu, kde potkáváme auto jedoucí od včelích úlů. Ochotně nás berou do Geghardu.
Cestou ale zastavují ještě na oběd a cpou do nás pečivo se sýrem, zeleninou, párky a hromadou slivovice - nejlepší lék na vypálení červa!
V Geghardu stopujeme další oběť, která nás bere do Goghtu, kde se máme setkat s třetí účastnicí zájezdu, která s námi na trek nešla. Ubytováváme se zde (za 20 000 AMD pro tři lidi se snídaní, ovšem bez WIFI - zlatý Jerevan!) a Honza jde hned spát. Ubytování je nic moc, personál nepříjemný a snaživý dostat z vás co nejvíce peněz.
Klášter Geghard a Garni
Další den máme v plánu klášter Geghard a Garni. Po cestě do Geghard se nám povede stopnout inda, který se sem přijel podívat, než se dostane do chomoutu. Veze nás pak rovnou i do Garni a dokonce nám u sebe uschovává batohy, než si Garni prohlédneme. V Garni je jediná antická památka v celé Arménii, dokonce se zde platí vstup 1 500 AMD/os. Za ty peníze to ale celkem nestojí a mnohem zajímavější jsou čedičové útvary pod tím.
Ararat museum
Poslední zastávka v Jerevanu. Objednáváme si zde přes recepci v N1 Hostelu prohlídku s degustací. Jejich formulář na stránkách nefunguje - respektive na něj nikdo nereaguje. Prohlídka je ale parádní, paní, která nás provádí, je velmi sympatická a degustace je taky super (základní degustace za 4 500 AMD/os.).
Praktické info: lahvičky Araratu jsou v muzeu levnější, než v supermarketech.
Tímto (a partičkou karet na letišti) náš výlet do Gruzie a Arménie skončil ☺️
Co je dobré vědět před cestou?
- v obou zemích jsou levné datové SIM karty
- je tu výborná a na nás i celkem levná kuchyně
- je dobré umět alespoň základy ruštiny a azbuky
- že se hodí hůlky - na odhánění psů, na brody i do hustých porostů
- že se neobejdu bez opalovacího krému
- že budu v obou zemích za ceny v Česku žít jako král ☺️
- že časy odjezdů se tu nedodržují
- že se vás budou často snažit natáhnout - zjistěte si ceny orientačně předem z internetu nebo průvodce
- že se na záchodech nesplachuje toaletní papír - vyhazuje se do koše
- že jejich sýry jsou fakt slané ☺️
- že musíte vyzkoušet chinkali (těstovinové knedlíčky s náplní), chačapuri (kynutá placka se sýrem) a čurčili (ořechy v zahuštěné ovocné šťávě)
- že se zde dá pít voda z kohoutků
Zajímavosti
- zelenina a ovoce jsou levnější na trzích, než v supermarketech
- v zemi se hodně kouří a pije, ale přijde jim nehorázné, když kouří žena ☺️
- celá země je přehlídkou stoletých aut - žigulů, volh apod.
- jako jedna z mála zemí tady mají fakt výborný chléb! je to velká kynutá placka, která vydrží měkká déle než český chleba
- v Arménii se připravuje místní tradiční káva - džezva, a je levnější než jiné "obyčejné" kávy obě jsou to země rajčat, broskví a melounů! všeho tohoto mají obrovské hromady a je to výborné, voňavé a šťavnaté!
Náklady na dovču
- Letenka Pha > Kutaisi: 4 088 Kč
- Letenka Jerevan > Pha: 6 716 Kč
- Pojištění: 269 Kč
- Restaurace: 1 615 Kč
- Dokupování zásob v obchodech: 349 Kč
- Suvenýry: 306 Kč
- Přeprava po zemi: 2 499 Kč
- Vstupenky: 336 Kč
- Ubytování (Guesthouse nebo Kemp): 1 456 Kč